Arvsfonden satsar på unga konsumenter

Arvsfondsdelegationen ger stöd till Sveriges Konsumenter för att dra igång det långsiktiga arbete med att stärka unga konsumenter. 

Projektet, Ingen blåser mig!, ska ta fram ett långsiktigt sätt att arbeta förebyggande så att färre unga hamnar i skuldfällor eller bara helt enkelt missar att reklamera när de har rätt till det. Tanken är att utbilda och mobilisera unga på ett sätt där unga också är en del av det förebyggande och det politiska arbetet. Arbetet sker tillsammans med andra ideella organisationer och myndigheter för att stärka ungdomarna till mer medvetna konsumenter med makten att påverka. Det kommer att ske i fler olika kanaler, bland annat genom utställning och utbildning på Upptäckardagar där unga får lära sig mer om konsumentmakt och påverkan. Webbplatsen Ingenblåsermig.se lanseras i januari och där samlas aktiviteter och fakta och ger unga möjligheten att påverka sin vardag.

- Det är otroligt skönt att vi får den här möjligheten. Tyvärr behövs vi, men vi märker också att vi kan göra skillnad. Som ideell konsumentröst har vi en större trovärdighet, menar Örjan Brinkman ordförande i Sveriges Konsumenter

Under hösten har Sveriges Konsumenter genomfört utbildningar i konsumenträtt och påverkan på fyra orter i landet. Ungdomarnas egna utvärderingar vittnar om hur viktiga de tycker att kunskap i konsumenträtt, privatekonomi och hållbar konsumtion är, men även en frustration över att de inte automatiskt fått den kunskapen tidigare. Genom utbildningarna har de känt att de verkligen kan påverka sin vardag, genom att ta kontakt med politiker, sina konsumtionsval och genom att utöva sina rättigheter.

Se vad några av ungdomarna som gick utbildningen i Umeå vill påverka i inslaget från TV4.

16 december, 2011