I flera år har två maffiga regelpaket manglats inom EU:s beslutsmaskineri. Båda kommer att få daglig effekt på unionens alla 500 miljoner invånare. Båda kan ni läsa om i nyhetsbrevet och på hemsidan - konsumenträttsdirektivet och livsmedelsmärkningsförordningen.
Sveriges Konsumenter har varit involverade i båda på nära håll sett hur läget har pendlat mellan att bli ett jättepaket med faktiska försämringar för konsumenterna till mera tummetottar. Både vi, andra europeiska organisationer och konsumentparaplyet BEUC har agerat kraftfullt för att försvara grundläggande rättigheter. Jag har själv suttit i flera BEUC-möten då det sett ytterligt dystert ut, därför att regeringar varit på väg att svika konsumenterna eller parlamentariker vacklat och inte förstått. I vår har det varit extra intensivt i båda parlament och ministerråd – som måste vara överens i båda fallen. Starka lobbykrafter har agerat för exempelvis ännu slappare krav för läsbarheten på livsmedelsförpackningarna.
Utgångspunkten har varit: Är vi en gemensam marknad med 27 länder ska vi ha samma regler. Så långt är konsumentrörelsen med. Särskilt som det skulle kunna hjälpa upp länder där de konsumenträttsliga reglerna är usla. Frågan är emellertid vad denna fulla harmonisering får kosta. De första förslagen innebar försämringar i många länder. Vilket fick flera länder, inte minst här uppe i Nordeuropa att protestera vilt. Och processen att dra ut på tiden för att nu landa i en kompromiss. Vad gäller konsumenträtten blir vissa regler EU-gemensamma, medan det i många fall tillåts strängare regler nationellt.
Något vi har haft svårt att acceptera är själva kärnargumentet för en fullharmonisering av konsumenträtten – att skilda regelverk är ett hinder för handeln över gränserna. Det finns många skäl att du och jag inte handlar från andra länder – språk, kultur, osäkerhet om leverans, osäkerhet om returhanteringar. Detta enligt en Eurobarometer-undersökning. Men kan man få riktigt starka gemensamma regler så är det såklart ett plus för konsumenterna, särskilt när vi reser mycket och handlar allt mer över internet.
Resan med de båda regelpaketen har pågått i cirka fyra år. Den är nu i mål, även om det finns mycket som behöver förbättras och förtydligas. Sådant här lagstiftningsarbete är en ”never ending story”, men detta är en milstolpe.
Resultatet: Ganska bra. Man har lyssnat på oss. Så nu blir det ångerrätt för köp av gatuförsäljare, vilket vi inte hade tidigare. Det blir samma ångerrätt för alla EU-länder, det vill säga 14 dagar. Vissa gemensamma regler införs också för digitala tjänster – alltså nedladdade böcker, musik och film – vilket blir allt viktigare. Det blir klara och tydliga regler vad som ska gälla för information på livsmedelsförpackningar. Minimikravet på bokstäver kunde vara bättre (idag 1,2 millimeter) men det vill till att det nu också blir tydliga krav på kontrast och annat som ska göra det lättare att se vad maten innehåller.
Detta vill jag bestämt hävda är till stor del konsumentrörelsens förtjänst, framför allt BEUC och dess medlemmar. Självklart har många andra bidragit – kloka ministrar, EU-parlamentariker, myndigheter. Men jag vill påstå att det aldrig hade blivit så här bra om inte konsumentrörelsen stått på sig. Och slitit för att snabbt möta nya tilltag och förslag med analyser, argument och motförslag. Så trots att handel och industri har betydligt större resurser känns det som om Europas alla konsumenter kommer väl ut.
Lagstiftningspaketen är ett stort steg för att förbättra vardagen för oss konsumenter. Mycket återstår. Det är viktigt att gradvis skärpa konsumenternas rättigheter. Liksom det är viktigt att ha en stark myndighetskontroll så att reglerna också efterlevs.
Vad vi lär oss av de gångna årens arbete är att konsumentrörelsen verkligen behövs. Och att den måste ha muskler att hålla sträckan ut, från de förberedande tankegångarna till färdig och implementerad nationell lag. Marknaden har två sidor – utbud och efterfrågan. Alla vi som ska köpa och använda alla varor och tjänster har rätt att vara företrädda. Och det ska vara reell representation, med inflytande, med kompetens och med uthållighet som matchar dem som ser ett förbättrat konsumentskydd som ett hot mot snäva affärsintressen.
Jan BertoftGeneralsekreterare
Blåslampan